סוגי מזיקים

תיקנים:
התיקנים הם אוכלי כל הם נוגסים כמעט בכל דבר המזדמן להם דברי מאפה דברי מתיקה, ירקות, פירות ואפילו מוצרי נייר. אף שהתיקנים אינם מסוייגים כגורמי או מעבירי מחלות מסויימות הרי עלולים הם בהחלט להעביר מחלות ובעיקר מחלות מעיים. אותם תיקנים שאנו פוגשים בלילה במטבח, בילו את יומם בפח אשפה ומערכת הביוב. אין זה מפליא ששנואים הם.
שני מיני תיקנים מצויים במיוחד:
תיקן אמריקאי - אורך גופו גדול, צבעו חום, מטיל ביצים בתוך תיק (מכאן שמו תיקן), מסוגל בימי חייב להטיל 1,300 ביצים.
תיקן גרמני - מבנה גופו קטן, בצעו חום צהבהב, מופיע במיוחד במטבחים, מכשירי חשמל, טלפונים. פעיל כל ימות השנה.
פרעושים:
הייתה לנו חתולה ולפני כמה ימים היא נעלמה, פתאום ללא כל סיבה הופיעו כתמים אדומים על רגליהם של הילדים, כמצופה החתולה עזבה והפרעושים יצאו לחפש מקור מזון חדש. משלא מצאו הסתפקו בגורי אדם. פרעושים הניזונים מדמם של מכרסמים עלולים להעביר מחלות לאדם. אוכלוסיית הפרעושים פעילה בחודשים מאי עד אוקטובר ומציקה מאוד לאדם גם כאשר אין בעלי חיים בבית. הפרעושים הנפוצים בארץ הם פרעוש החתול, פרעוש הכלב. נקבת פרעוש עשוייה להטיל במשך תקופת חייה כ- 400 ביצים, הבקיעה מתרחשת בין 3 – 15 יום, אורך חיו של פרעוש שונה ממין למין יש ביניהם העשויים לחיות יותר משנה
קרציית הכלב:
כלבים כידוע עתירי קרציות הם וכשאין מטפלים בהם כראוי בעיקר בחודשי הקיץ החמים הם מותקפים במהירות. בלי שנשים לב למתרחש הקרציות רוכשות בכל הבית. והן נטפלות גם לבני אדם. הקרציות ידועות כמעבירי מחלות בין בעלי חיים וגם כאלה הפוגעות בבני אדם. קרציית הכלב עלולה לגרום למחלה מאוד לא נעימה. עלולה אף לגרום למוות.
יקרונית (זוללי רהיטים):
הזחלים של חיפושית זו מגיעים אלינו במוצרי עץ שונים המיובאים באירופה. הזחל שעשוי להגיע לאורך של 3 ס"מ חבוי במחילות שבעץ. ניתן לאבחן בקלות פגיעה של יקרונית בריהוט המתאפיין החור כניסה גדול. הזחלים עלולים לחיות עד 5 שנים בתוך העץ.
אבקנית (זוללת רהיטים):
זחלי האבקנית הם ללא ספק מזיקי עץ וספרים שפגיעתם רעה מכל האחרים. בזחלים האחרים לא ניתן כלל להבחין הם חבויים היטב במחילות ללא פתחים החוצה ונסורת העץ והפרשותיהם נשארים בתוך המחילות כך שמבחוץ נראה הרהיט מושלם ולפתע ביום בהיר אחד נפערים חורים זעירים שנסורת דקיקה נושרת מתוכם.
רהיט פגוע מתאפיין בחורים זעירים, האבקנית אינה פוגעת ברהיט המוגן בצבע או בציפוי כלשהו. ביצי האבקנית יכולים להשאר בתוך הרהיט עד 7 שנים ללא פעילות.
צרעה מזרחית (דבור):
הצרעה המזרחית היא גדולה מאוד בצבעים חום וצהוב, בונה את קינה מנייר לעוס שעיקרו קליפת עץ וכן כמות לא מבוטלת של אדמה.כך מתקבל הקן שצבעו חום כהה. לעיתים קרובות מתמקמת בארונות תריסים ובארונות שעל המרפסות. עקיצתה כואבת מאוד ומסוכנת יש אנשים שרגישים לעקיצות דבורים ועקיצתה עלולה לגרום לקשיי נשימה ומוות.
צרעה גרמנית – דומה מאוד באורך חייה ובפגיעתה קל לזהותה גודלה כזבוב גדול וצבעה צהוב עם פסים שחורים, הצרעות האלה להוטות אחר בשר.
עכברים:
עכברים גורמים נזקים כבדים בכל מקום בעולם ויותר משהם אוכלים הם מקלקלים. בעיקר פוגעים בחפצים העשויים נייר, בד, פלסטיק ועץ. העכבר אותו אנו רואים בבית נקרא עכבר מצוי גופו קטן ופעיל בעיקר בלילה, אורך חייו 3 שנים שנים, רבייה היא ממש עצומה, הריון קצר יחסים 18 יום, עד חמש המלטות בשנה כל המלטה 8 גורים.
חולדות:
חולדות – בארץ שני סוגים עיקריים:
חולדת החוף – חיה לאורך שפלת החוף, אורך גופה גדול, והיא מעביר מחלות, גופה עלול להיות נגוע בפרעושים מחוללי מחלת הדבר.
חולדת עליית הגג – נפוצה מאוד בכל הארץ גודלה כגודל עכבר עם זנב ארוך, חיה על עצים והיא צמחונית, בעלת אינטליגנציה גבוהה מאוד, חודרת לתוך בתים מתוך סקרנות ורצון לחפש מזון, בדר"כ לא נשארת לשהייה ארוכה.
מתוך ספרו של פנחס אמיתי / אורחים לא קרואים